Obchody 100-lecia działalności: Slavia Ruda Śląska – Górnik Zabrze

Nie lada gratka czeka na sympatyków lokalnej piłki nożnej z Rudy Śląskiej. W niedzielne przedpołudnie w ramach obchodów 100-lecia działalności Klubu Sportowego „Slavia” na stadion przy ul. Sosinki zawita 14-krotny mistrz Polski Górnik Zabrze.

Mecze z Trójkolorowymi na stałe wpisały się w kalendarz obchodów powstania najstarszego rudzkiego klubu.  Piłkarze obydwu drużyn zmierzyli się 31 sierpnia 2004 roku z okazji 85-lecia klubu (wynik 0-1), a 21 czerwca 2014 roku wspólnie uczczono 95-lecie działalności Slavii. (wynik 0-5).
Ponadto w roku 2012 na obiekcie przy ul. Sosinki odbył się piknik i mecz z okazji rozpoczęcia wakacji.
Starsi kibice Slavii zapewne pamiętają pojedynki obydwu drużyn z lat 60-tych XX wieku.  W grudniu 1962 roku w ramach 1/8 rozgrywek Pucharu Polski Górnik (aktualny mistrz Polski)  wysoko wygrał w Rudzie 1-5 .
Nieco wcześniej w meczu sparingowym  rozegranym w ramach przygotowań Slavii  do występów w II lidze rudzianie wysoko pokonał  Górnik Zabrze 4-0.

Wspólna historia to nie tylko mecze towarzyskie i pucharowe, ale także piłkarze, którzy swoje pierwsze kroki stawiali w rudzkim klubie. Najsłynniejszym wychowankiem Slavii jest Ernest Pohl, który  z Górnikiem 8 krotnie zdobył mistrzostwo Polski. Jest też najlepszym strzelcem w historii polskiej ekstraklasy z dorobkiem 186 goli. Innymi wychowankami klubu z ul. Sosinki są Marian Zalastowicz oraz Michał Koj, który obecnie reprezentuje barwy klubu z Roosevelta  81. 
Marian Zalastowicz występował w Slavii w latach 1969- 1974, by przez Polonię Bytom i Stal Mielec trafić do Zabrza. W Górniku występował w latach 1979-1985 zdobywając w 1985 mistrzostwo Polski.
Równie zawiłą drogą do pierwszej drużyny zabrskiego Górnika trafił Michał Koj. Swoją przygodę z piłką zaczynał w Slavii. Jeszcze jako junior trenował w Górniku, Ruchu Chorzów oraz Panathinaikosie Ateny. W ekstraklasie zadebiutował w Pogoni Szczecin, z której przeniósł się do Chorzowa, by po spadku Ruchu z ekstraklasy, latem  2017 podpisał umowę z Górnikiem, w którym występuje do dnia dzisiejszego.

Od godziny 9:00 na obiektach klubu będzie trwał piknik rodzinny, a o godzinie 11:00 na boisko wybiegną piłkarze obydwu drużyn. Ciekawostką jest fakt, że na murawie pojawią się sympatycy obydwu drużyn, którzy wylicytowali możliwość gry wraz z piłkarzami, którym na co dzień kibicują.
Niestety z powodów bezpieczeństwa liczba widzów na trybunach została ograniczona do 600 osób.
Ponadto będzie spotkanie będzie można zobaczyć na żywo na ekranach komputerów. Relację z meczu przeprowadzi  Sląskie TV.  (https://slaskie.tv/ppv-slavia-ruda-slaska-gornik-zabrze)
Serdecznie zapraszamy

Opracował: Adam Stawinoga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *