Przed meczem: Szombierki Bytom – Slavia Ruda Śląska

Niezwykle ciekawie zapowiada się mecz 14 kolejki IV Ligi Śląskiej, w którym Slavia zmierzy się w Bytomiu z Szombierkami.

Spotkania z drużyną „Zielonych” od zawsze miały w sobie dodatkowy smaczek związany z lokalną rywalizacją. Wszak obydwa kluby to praktycznie sąsiedzi – stadiony Slavii i Szombierek dzieli ranie całe 7 kilometrów.
Co istotne zarówno Szombierki jak i Slavia powstały w tym samym czasie i w tym roku obchodzą 100-lecie swojego istnienia.

Wspólną historię tworzą także ludzie. Wielu zawodników Slavii i Szombierek kontynuowało swoją karierę w drużynie niedzielnego rywala.
By przypomnieć tutaj trenera Zielonych Janusza Kluge, który jest wychowankiem Slavii, a większość swojej kariery występował w koszulce Szombierek. Wiosną tego roku Pan Janusz usiadł na ławce trenerskiej rudzian i pomógł w utrzymaniu IV ligi dla Rudy Śląskiej, a od lata br. jest szkoleniowcem Szombierek.
W latach 2002-2004 bramki Slavii bronił legendarny bramkarz Szombierek Edward Amborsiewicz, który z przerwami, w Bytomiu spędził aż 16 sezonów.
W letnim okienku transferowym z klubu przy ul. Sosinki do Bytomia przeszedł Kamil Moritz, który w obecnym sezonie jest jednym z jaśniejszych punktów „Zielonych”

Jak już wspomnieliśmy Szombierki Bytom w tym roku obchodzą 100-lecie istnienia. Klub z Szombierek powstał w listopadzie 1919 roku. Swój pierwszy mecz Szombierki rozegrały wiosną 1920 roku pokonując Polonię Bytom 4: 1. Największym sukcesem klubu z ul. Modrzewskiego 3 było zdobycie Mistrzostwa Polski w 1980 roku. W sezonie 1980/81 Szombierki zdobyły brązowy medal Mistrzostw Polski.  W sumie drużyna Szombierek Bytom występowała w ekstraklasie przez 25 sezonów,

Po 13 rundach gier Szombierki zajmują pozycję wicelidera z dorobkiem 30 punktów, natomiast Slavia    plasuje się na 14 pozycji i dotychczas zdobyła 12 pkt.W minionej kolejce Szombierki wygrały w Będzinie z RKS Grodziec, natomiast Slavia przegrała przed własną publicznością z Polonią Poraj 0-2.
W niedzielnym spotkaniu w drużynie Slavii pod znakiem zapytania stoi występ Marcina Meta, który zmaga się z urazem stawu skokowego, nikt nie pauzuje za kartki.
W sezonie 2018/19 w spotkaniach obydwu drużyn jesienią w Bytomiu mecz zakończył się bezbramkowym remisem, a wiosną lepsza okazała się drużyna Zielonych, która wygrała w Rudzie 1-0 (mecz został zweryfikowany, jako walkower dla Szombierek).

Pierwszy gwizdek sędziego usłyszymy w niedzielę o godzinie 11:00.  Emocji na pewno nie zabraknie.

Opracował: Adam Stawinoga

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *